دانلود پایان نامه

و باغ حسين‌آباد و حسينيه است. سنگ‌نوشته‌ مذکور در شمال شهر ايلام و روبروي پارک آزادي اين شهر، بر نماي جنوبي تخته‌سنگ بزرگي به ابعاد حدود 260 سانتي‌متر ارتفاع و 320 سانتي‌متر عرض و 3 متر قطر حکاکي شده است.
سنگ نوشته‌ قلعه والي
اين سنگ‌نوشته را بايد شناسنامه‌ قلعه والي دانست. غلامرضاخان بعد از اتمام ساخت قلعه دستور حکاکي اين سنگ نوشته را داد. اين سنگ‌نوشته 180 سانتي متر طول، 34 سانتي متر عرض و 14 سانتي‌متر قطر دارد و با خط زيباي نستعليق برجسته در 17 سطر منظم و مجزا از يکديگر حکاکي شده است.
سنگ نوشته‌ ميمه
کتيبه‌اي است متعلق به دوره قارجاريه که به فرمان غلامرضاخان والي پشتکوه بر روي تخته سنگي حکاکي شده و مضمون آن شرح خلاصه‌اي از خدمات عمراني غلامرضاخان والي است. اين کتيبه در شمال شهرستان دهلران و مشرف بر رودخانه‌ي موسوم به سراب ميمه قرار دارد.
سنگ نوشته‌ قوچعلي
اين کتيبه در شهرستان ايلام قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح زمين حدود 5/4 متر است. متن اين سنگ‌نوشته به زمينه‌اي به ابعاد 40 در 75 سانتي‌متر به شکل ذوزنقه نگارش و حکاکي شده است. ابتدا قسمتي از سطح را به عمق حدود يک سانتي‌متر صاف کرده آنگاه قسمتي از پايين در حدود 15 در 75 سانتي متر را رها ساخته و بقيه را به عمق 4 سانتي‌متر تراش داده و همراه آن متن کتيبه را به صورت برجسته و با خط نستعليق زيبايي اجرا کرده‌اند که به علت دسترسي نداشتن به آن تا کنون سالم باقي مانده است. اين کتيبه به دستور غلامرضاخان والي و به پاس احترام به پدرش (حسين‌قلي‌خان مستوفي در سال 1318) ساخته است.

فصل پنجم
استانداردهاوریزفضاها

بخش های مختلف فرهنگسرا بعضی الزامی و بعضی وابسته به نظر طراح دارددرفرهنگسرای مورد نضر بخشهای زیر طراحی شده وهرکدام شامل فضاهای ذکر شده میباشد.
لابی وزیر مجموعه های آن شامل
فضای انتظار و نشیمن،
سایت اداری شامل: اتاق کنفرانس،اتاق ریاست،دفاترکار،بایگانی، آبدارخانه، سرویسهای بهداشتی ، محل انتظار ارباب رجوع و منشی
غرفه های فروش محصولات فرهنگی و هنری
آمفی تئاتر
کتابخانه
گالری نمایش آثار هنری
کلاس ها و آتلیه های آموزشی شامل
 نقاشی، معماری ،طراحی،عکاسی  مجسمه سازی،خوشنویسی،لابراتوارزبان و…
واحد سمعی بصری و سایت رایانه
نمازخانه
رستوران یا کافی شاپ
پارکینگ
فضای سبز
لابی وتشکیلات اداری
فضاهای اداری مجموعه با هدف افزایش رابطه وفرهنگ سازی به صورت نیمه باز پیشنهاد می گردد. درنتیجه لابی مجموعه با قسمتی ازفضای اداری ترکیب می شود.لازم به ذکر است که در مجموعه های بزرگ برای اداره ی امور ورسیدگی به عملیات کارمندان، دفاترو اتاقهایی تعبیه می شودکه تعداد آنها بر حسب وسعت ودر مواقع لزوم به عنوان سالن گرد همایی مورداستفاده قرار میگیرد. مجموعه ی تعداد کادر اداری واتاق های موردنیاز آنها متغیراست، معمولاً قسمت نگهداری واداره ی مجموعه در یک یا چند قسمت به طورمجتمع وسایراستفاده می گردد، در کنار این تشکیلات خدماتی پشتیبانی ازجمله آتش نشانی، اورژانس و کمک های اولیه، پست برق وانبارها برحسب وسعت وگستردگی مجموعه وهمه ی سرانه فضاهای اداری 12-7 مترمربع برای هرکارمنددر نظر گرفته می باشد به طوری که قسمت های مختلف          دارای سرانه ی متغیر می باشد. رئیس این قسمت15 تا 25 مترمربع، خدمات اجرایی6 مترمربع وبرای منشی10 مترمربع فضا مورد نیاز است.وسعت این فضاهای اداری به گستردگی عملکرد مجموعه بستگی دارد. با توجه به مسائل ذکرشده سرانه ی فضای ورودی ولابی واداری به صورت زیرذکر می گردد
فضاها وسرانه های مربوط به ورودی لابی واداری       
بایگانی
مدیریت وکنفرانس
انتظار
اطلاعات
لابی ورودی
12
35
35
22
20
تلفن خانه
آبدارخانه
حسابداری
اخبار
سرویس
6
21
15
12
4، 5 و 6

غرفه ها فروش محصولات فرهنگی و هنری
در این گونه مجموعه ها جهت رفاه بازدیدکنندگان فروشگاههایی تعبیه می شود که افراد بتوانند نیازهای خودرا ازآن تامین کنند. دراین فروشگاه محصولات فرهنگی نظیرکتاب،فیلم نوار وحتی مواد غذایی به فروش می رسد. وسعت وسرانه ی این فروشگاهها با توجه به نوع آنها و نحوه ی اداره ی آنها متغیر و به گستردگی و عملکرد مجموعه بستگی دارد. در طراحی مجموعه سعی می شود درمحلی طراحی گردند که هر دو گروه استفاده کننده های داخلی وخارجی به راحتی امکان دسترسی داشته باشند.
آمفی تئاتر
سالن انتظار
طبق استانداردها و ضوابط طراحی آمفی تئاتر مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حداقل میزان سطح اشتغال سالن انتظارآمفی تئاتر به ازای هر نفر 35 سانتیمتر مربع و حداقل حجم سرانه سالنهای آمفی تئاتر 5/1متر مربع می باشد. زیر بنای این مجموعه340 متر میباشد.در صد شیب در نظر گرفته شده برای آمفی 15 در صد میباشد که جهت دید مناسب رعایت شده است.
تعداد صندلیهای سالن به ازای هر 100 نفر 10 صندلی می باشد.در صورت داشتن اختلاف سطح سالن با بیرون حداکثر شیب راهرو ورودی 8% و عرض آن حداقل 2/1 متر می باشد. حداقل عرض ورودی سالن انتظار به ازای هر 100 نفر 56 سانتیمتر می باشد.
ورودی
به دلیل کار کرد در مجتمع فرهنگی ، ورودی با ورودی مجتمع یکی است و فقط یک در برای ورود به سالن انتظار منظور می گردد.
گیشه
گیشه باید در مکانی باشد که دید کافی بر فضای خارج داشته باشد و در جایی باشد که صف مربوط به آن
فراهم گردد و مردم در معبر عمومی و همچنین مانع ورود و خروج مردم ازآمفی نباشد.در گیشه بهتر است به درون سالن انتظار باز گردد، ولی این در طوری نباشد که با باز شدن آن درون گیشه مشخص گردد و سطح آن به ازای هر نفر حداقل 3 متر مربع می باشد.
راهروهای سالن نمایش
عرض راهروهای سالن را بر حسب تعداد جمعیت که از آن تخلیه می شوند محاسبه می شود.
ولی نه یه این صورت که این عرض متغیر باشد.و اینگونه در نظر می گیریم که از تعداد جمعیت هر ردیف که در دو طرف آن راهرو می باشد، 60% آن از هر راهرو تخلیه می گردند.
اگر عرض در خروجی سالن نمایش از عرض راهرو منتهی به آن بیشتر باشد باید حداقل فضایی برابر عرض خروجی جلوی در ورودی داشته باشد.حداکثر شیب مجاز در راهرو های سالن نمایش 8% می باشد و اگر شیب بیشتر باشد باید از پله در راهرو استفاده گردد که ارتفاع و عمق موثر پله باید طبق استاندارد ها باشد.پله ها ویا نقطه ی شروع شیب راهرو های سالن نمایش برای آگاهی تماشاگران باید با چراغ مخصوص روشن گردند.مصالح کف راهروها باید از مصالح غیر لغزنده و غیر اشتعال باشد.
صندلی تماشاگران
استاندارد های صندلی تماشاگران در جداول ضمیمه آورده شده است . جنس و مصالح به کار رفته در صندلیهای سالن نمایش باید مقاوم ،قابل شست وشو ،غیر قابل اشتعال باشد و از نظر آکوستیکی،مقدار صدائی که آن ها جذب می کنند نباید به وجود ویا عدم وجود تماشاچی در آن ها وابسته باشد . چیدن صندلیها ی سالن نمایش مانند چیدمان صندلیهای آمفی تئاتر می باشد .
ورودی ها و خروجی های سالن
ورودی ها و خروجی های سالن نمایش باید به گونه ای باشند که در معرض دید باشند و از ورود سر وصدا به داخل وخارج سالن جلو گیری کنند . حد اقل تعداد در خروجی سالن نمایش 2 عدد می باشد و فقط در موارد خاص مانند گنجایش سالن کمتر از 100 می تواند1 عدد باشد .
لازم به ذکر است که برای خروج از سالن نمایش بهتر از که در های سالن نمایش به طرف بیرون باز گردند.
حداقل فاصله دو در خروجی5 متر می باشد و نباید از در های یک لنگه استفاده نمود و باید از در های دو لنگه استفاده گردد.
درهای سالن نمایش نباید قفل داشته باشند وبهتر است دارای ثابت کننده های فشاری باشند که با یک فشار روی آن ها،در ثابت گردد.
سرویس های بهداشتی
طراحی و اجرای ساختمانی قسمت های مختلف داخل سرویس های بهداشتی باید به گونه ای باشد که شست وشو وگندزدائی مستمر تمامی دیوارها و کف های سرویس میسر گردد .
اتاق پروژکتور و ملحقات آن
اتاق پروژ کتور شامل حد اقل 2 عدد پروژ کتور به ابعاد 100×60 سانتیمتر،میز های بر گردان و باز بینی فیلم به ابعاد 80×120 سانتیمتر واتاق تقویت کننده های صدا می باشد .
دستگاه هایی مانند رکتی نایر ،تابلوی اصلی برق اتاق پروژکتور،ومسیر های نور سالن و قفسه های فلزی مخصوص نگهداری فیلم در فضاهای مستقل قرار دارند.
اتاقک کوچکی جهت نگهداری باطریهای مخصوص روشنایی ایمنی و سرویس بهداشتی در جنب اتاق پروژکتور قرار دارند.
ابعاد اتاق پروژکتور با توجه به ابعاد پروژکتور ها ، فواصل آنها از هم و از دیوارهای جانبی ، و میز های برگردان و بازبینی فیلم و دستگاههای تقویت صدا در نظر گرفته می شود.
دیوارها و کف اتاق پروژکتور باید قابلیت 2 ساعت مقاومت در مقابل آتش سوزی را


دیدگاهتان را بنویسید