دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر ارتباطات سازمانی در رضایت شغلی و تعهد سازمانی کارکنان بانک مسکن

قسمتی از متن پایان نامه :

سیستم‌های ارتباطی غیررسمی

زمانی که افراد وارد سازمان شدند، بنا به علل مختلف مانند علایق و سلایق مشترک، هم فکری‌ها و همدلی‌ها، الفت‌ها و نزدیکی‌ها و… با یکدیگر ارتباطاتی مستقر می‌کنند که با ارتباطات رسمی و پیش بینی شده مطابقت ندارند. این شبکه‌ی ارتباطی را شبکه ارتباطات غیررسمی می‌نامیم. ارتباطات غیررسمی گاهی آن قدر توسعه می‌یابند که ارتباطات رسمی را تحت الشعاع قرار می‌دهند و ارتباطات رسمی در خطوط غیررسمی ارتباطی محو می شوند. ارتباطات غیررسمی ارتباطات درخت انگوری نیز نامیده می شوند؛ زیرا درخت‌های مو به هر گوشه سر می‌کشند و به گونه نامنظم در هر جای سازمان راه می‌یابند(الوانی،112،1385).

2-4) اهمیت ارتباطات:

سایت منبع

ارتباطات؛ همواره به عنوان رکن اساسی زندگی اجتماعی بشر‌ها مطرح بوده و در طول تاریخ بشر، به شکل‌های مختلف موجبات رفاه و پیشرفت آنان را فراهم کرده می باشد. ارتباطات انسانی، به عنوان زیربنای علم ارتباطات از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار می باشد(فرهنگی، 31:1383). ارتباطات غیر اخلاقی، کیفیت تمام ارتباطات را تهدید می کند و نتیجه­ی آن روی افراد و جامعه­ای که در آن زندگی می‌کنیم، اثر می‌گذارد(2005:15، [1]Melzler). بعضی از محققان در پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده­اند که مدیران در مسایل ارتباطی خود به طرفداری و دانش کافی نیاز دارند(2007:338، [2]Johansson). ارتباط سازمانی به عنوان یکی از حوزه­های تخصصی ارتباطات کلامی یا گفتاری در طی دهه­های گذشته رشد سریعی را تجربه کرده می باشد. به طوری که اکثر کالج‌ها و دانشگاه­های آمریکا، یک درس را در این حوزه ارائه نموده­اند. دوره فوق لیسانس ارتباطات سازمانی در حدود 75 دانشگاه و دوره دکترای آن نیز در 35 دانشگاه، در آمریکا دایر شده می باشد. امروزه ارتباطات سازمانی به عنوان عنصر الزام آور توفیق در تمام سیستم‌ها و زیر سیستم‌های اجتماعی تعبیر می گردد(فرهنگی، 1:1383). «جیمز» عنوان نمود که ارتباط، وسیله­ی یادگیری می باشد و یادگیری، محصول ارتباط می باشد(2005:97، Jimes[3]). اکنون سال‌هاست که رشته­های روابط عمومی، اطلاع رسانی و مدیریت ارتباطات در دانشگاه­های اروپا بیشتر از هر زمان دیگر، دانشجویان را به خود جذب کرده می باشد. در موارد زیادی تعداد این دانشجویان حتی از دانشجویان رشته­هایی همچون اقتصاد، بازاریابی و حقوق هم بیشتر بوده می باشد(2005:3، Vun[4]).  موفقیت و عدم موفقیت سازمان‌ها در بسیاری از جهات به ارتباطات بستگی دارد. کسب منابع مادی و معنوی، توسعه و بالندگی سازمانی و نیروی انسانی، کاهش تعارض و تضاد سازمانی، مذاکرات بین‌المللی، کارایی و اثربخشی سازمانی به ارتباطات موفق، مؤثر و اثربخشی مربوط می گردد. نویسندگان نظریه پرداز، در این زمینه دریافته­اند که مقالات معدودی در ژورنال‌های ارتباطات چاپ گردیده می باشد. بدین سبب، علم و اخلاق ارتباطات به گونه مشخص و عیان به توجه بیشتری نیاز دارد(2000:10،[5] Deetz). در خصوص شیوه­های متداول ارتباط بایستی خاطرنشان نمود، سه شیوه­ی ارتباطات: مکاتبه­ای، کلامی(شفاهی) و غیرکلامی از شیوه­های متداول در سازمان‌هاست. تقریبا در بیشتر موارد شیوه­ها با یکدیگر ترکیب می شوند. شنوندگان(آیا حضور فیزیکی دارند؟)، ماهیت پیام(فوریت و محرمانه بودن)، و هزینه ارسال مانند ملاحظاتی هستند که هنگام انتخاب شیوه ارتباط، مورد توجه قرار می‌گیرند(مورهد و گریفین[6]، 463:1374).

[1] .Melzler

[2].  Johansson

[3].  Jimes

[4].  Vun

[5].  Deetz

35 . Morhed&Grifteen

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

با در نظر داشتن مسله  تعریف شده اهداف پژوهش حاضربه تبیین زیراست:

  1. سنجش اندازه ارزیابی کارکنان از اقدامات ارتباطی و سنجش رضایت ارتباطی، رضایت شغلی و تعهد عاطفی کارکنان بانک مسکن استان گیلان
  2. سنجش اندازه ارتباط بین ارزیابی کارکنان از اقدامات ارتباطی و رضایت آنان از ارتباطات
  3. سنجش اندازه ارتباط بین ارزیابی کارکنان از اقدامات ارتباطی و رضایت شغلی آنان
  4. سنجش تأثیر متغیر رضایت از ارتباطات در ارتباط بین ارزیابی کارکنان از اقدامات ارتباطی و رضایت شغلی آنان
  5. سنجش اندازه ارتباط بین ارزیابی کارکنان از اقدامات ارتباطی و تعهد عاطفی آن‌ها
  6. سنجش تأثیر متغیر رضایت از ارتباطات در ارتباط بین ارزیابی کارکنان از اقدامات ارتباطی و تعهد عاطفی آنان
  7. آزمون مدل پژوهش